Co jest potrzebne do rozwoju gotowości

Większość rodziców uważa, że decydujące umiejętności, które są niezbędne dzieciom do tego, aby z powodzeniem rozpocząć naukę w szkole, jest umiejętność czytania, liczenia, prawidłowo trzymać długopis, dobrze odpowiadać na postawione pytania i tym podobne. Czyli na pierwszym miejscu są te umiejętności, świadczące o rozwoju sfery poznawczej dziecka. Jednak, jeśli nie zwracają należytej uwagi i społecznej gotowości dziecka, to w perspektywie, znacznie pogorszy jego skuteczność i przyjemność z uczęszczania do szkoły.

Kiedy dziecko idzie do szkoły – to duża zmiana w jego życiu i w życiu rodziców. Rodzice przeżywają mieszane uczucia – są zadowoleni, że dziecko dojrzewa i przeniósł się na kolejny etap swojego życia i kilka smutne przez to, że dzieci stają się niezależne.

Co jest potrzebne do rozwoju gotowości:

Wstępnie odwiedź szkołę razem z dzieckiem i poproś, aby pokazać te miejsca, które będą ważne do samodzielnej egzystencji dziecka – wc, jadalnia, szatnia. Możliwe, że chcesz obejrzeć odbiorców szkoleń, sala balowa i tym podobne. Ale pamiętaj, że dla pewności dziecko musi zapoznać się z tymi miejscami, pobyt w nich będzie integralną częścią procesu uczenia się.
Jeśli to możliwe, spotkaj się z nauczycielem i wspierać dziecko w jego komunikacji z nim (powitanie, niewielka znajomość). Nie należy traktować tego spotkania, jako obowiązkową okazja, aby pokazać wszystkie umiejętności dziecka (muzyczne, plastyczne, rozwój poznawczy, itp.) – w nauczyciela jeszcze będzie w stanie to docenić. Niech twoje dziecko, w miarę możliwości, po prostu opowie o swoich preferencjach, hobby, o tym, co go interesuje. Zadaj pytanie na temat nawyków szkolnego dnia.
Jeśli jest to dozwolone, spacer z dzieckiem w odbiorców szkoleń, przejdź do klasa, zobacz biurka, na szkolnej tablicy. Być może będziesz w stanie zrobić zdjęcia i potem będzie w domu pokaż je dziecku, aby przypomnieć jej o szkoły w domowej atmosferze.
Weź podręczniki szkolne w bibliotece i czytać w okresie wakacji letnich, wyjaśniając dziecku podstawy przedmiotów, wykorzystując je jako punkt wyjścia do rozmowy. Głównym celem tego pozbawić dziecka strachu, że czegoś nie będzie wiedział i nie będzie gotowy do szkolnej obciążenia.
Razem odwiedzić szkolne targi i sklepy na zakup niezbędnych towarów do szkoły podstawowej formy, papiernicze środków, pudełka na lunch i tym podobne. Koniecznie słuchaj potrzeb dziecka, niech sama wybiera to, co jej się podoba. Zrobić z tego ciekawą przygodę.

Polecamy stronę: Sklep Banaby, który ma w swojej ofercie produkty takie jak stoliki dla dzieci – zobacz koniecznie, zegary dla dzieci – zobacz koniecznie oraz dywany dziecięce – kup tutaj. Polecamy sklep Banaby.pl