Jeśli kontakt z dzieckiem nawiązany

Jeśli kontakt z dzieckiem nawiązany, najlepszym sposobem, aby zorientować się w sobie — szczerze porozmawiać z dzieckiem. Ja zawsze pytam córkę, czy jej pasuje w naszej rodzinie? Słucham jej uwagi i tłumaczę jej stan rzeczy, jeśli ona czegoś niezadowolona. Moja córka w takich przypadkach najczęściej mówi, że boi się, gdy kłócimy się z mężem. Ona boi się, że rozstaniemy się i oddali ją do domu dziecka. Albo boi się kary, gdy coś przypadkowo łamie. Nie wiem, skąd się u niej myśli o domu dziecka, ponieważ nigdy nie przerażały jej podobnymi rzeczami. Ale zauważyłam, że ona patrzy uważnie transmisji, poświęcone domom. Czyli ją niepokoi i przeraża sama myśl o tym, że rodzice mogą rzucić. W takich przypadkach mówię jej:

— W rodzinie zawsze są kłótnie i pretensje. Ale my się kochamy, i trzeba o siebie zadbać. Nigdy nie oddamy cię do domu dziecka, bo kochamy i potrzebujemy cię. Zdarza się, że rodzice rozwodzą się i mieszkają oddzielnie. Ale dzieci nie rzucają. Rodzice nadal dbać o dziecko, dopóki nie wzrośnie. Dzieci działających w górę, , psują rzeczy, ponieważ są one małe. Nie trzeba się bać i czekać za to straszna kara. Ale trzeba nauczyć się cierpliwości (dywany dziecięce ) i pokory. Z czasem nauczysz się tego na pewno.

Nie wiem, skąd się to bierze, ale zauważyłam, że wiele dzieci nie ma pewności w rodzicach i dopuszczają myśli, że mogą je wyrzucić, oddać do domu dziecka lub po prostu z nich zrezygnować. To, że nasza córka boi się tego, mimo, że my ciągle mówimy, że ją kochamy i nigdy nie zostawimy, świadczy o tym, że dzieci mają strach na poziomie podświadomości. To właśnie ten strach sprawia, że dzieci potulnie znosić od rodziców wszystko i ze wszystkim się zgadzać.

Wielu rodziców spekulują na tym strachu, starając się uzyskać od dzieci całkowitego podporządkowania, nie myśląc nawet, jak ranią dziecko. To jest to samo, jak jeśli boisz się pająków, a ci je wsunąć wszędzie – w łóżko, na ubrania, szafa.

Jeśli zauważysz, że znęcasz się nade swojego dziecka, aby osiągnąć pożądanego zachowania, po pierwsze, proszę się uspokoić. Po drugie, zastanów się, dlaczego się tak zachowujesz? Co sprawia, że cię skrzywdzić swojego dziecka?

Jak tylko znajdzie się powód, będzie już widać, jak się zachowywać, aby zmienić ten stan rzeczy. Jeśli nie możesz samodzielnie zorientować się w swoich problemach psychicznych, idź do psychologa, ale nie pozostawiaj problemu bez rozwiązania, aby nie pogorszyć sytuację do tego stopnia, kiedy nie można już nic zmienić i najlepsze wyjście rozstać i nigdy nie spotkać.

U mnie też zdarzają się sytuacje, kiedy słowa “NIE BĘDĘ” mnie do osiągnięcia wymaganego za wszelką cenę. Jak coś mi trzeba było zrobić pracę tymczasową, a u mnie na rękach był siostrzeńcem. Mówię do córki: “Zostań z nim”. Dostaję w odpowiedzi: “NIE BĘDĘ”. Muszę pilnie zrobić swoje sprawy i tak i chciał zmusić ją za wszelką cenę z nim siedzieć, krzyczeć lub zagrażającej. Ale ja w porę złapała się na tym. Myślę sobie: “to nie ucieknie za 10 minut nigdzie, a sytuacja jest poważna”. Wyluzowana wewnątrz i pytam córkę: “Dlaczego nie?”

— Bo on gryzie i bije. (Poważny powód. Czyli ma prawo zrezygnować)

Co robić? Szybko próbuję znaleźć wyjście. Aby dziecko nie i swoje zrobić. Pytam ją:

— A zdarza się, że jest z tobą i nie walczy?

— Bywa, gdy coś łamie.

— Nie mogłam znaleźć dla niego coś bardzo wartościowego, aby mógł łamać pod twoim nadzorem. A ja zajmę się swoimi sprawami. Bardzo twoja pomoc jest potrzebna, inaczej nie dam rady.

— Mogłabym.

To tak rozwiązać problem. Więc staram stale się kontrolować, aby nie powodować coś niezasłużoną urazy dziecka. Aby czuła, że się z nią liczą, że jej interesy są równie ważne dla nas.